Missa inte nästa match!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Staffanstorp United FC
Glädje - Gemenskap - Utveckling
A-lag

OAVGJORT MOT KULLADAL
2025-03-31 10:01

Äntligen är träningsmatcherna över och vi kan blicka fram emot nästa veckas seriepremiär mot Bosnien Hercegovina.

Genrepet skedde på Kulladals  IP på en dålig konstgräsplan.

Tränaren Eremal Zejnullahu summerar matchen:

"Första halvlek är krampaktig, den dåliga planen gör det svårt för båda lagen att spela fotboll och det blir mycket duellspel. Vi har en hel del boll och lyckas även göra 1-0 innan paus när Jagge hittar Dogge som sätter dit bollen.

Andra halvlek spelar vi bättre fotboll men släpper slarvigt in Kulladal i matchen när de gör 1-1. I minut 70 gör vi 2-1 via Tarik efter fint förarbete av Dogge som i andra halvlek är vår bästa spelare. Kulladal gör strax därefter 2-2 via en straff. Sista kvarten har vi en hel del målchanser men är slarviga med avgöra passning eller avslut i sista tredjedelen "

Helhetsintrycket från vårens matcher är att mycket bra prestationer varvats med lite sämre, men vi har absolut en så pass bra trupp att vi kan nå en framskjuten placering i den här tuffa serien där alla lag kan slå alla. 

Seriepremiären spelas alltså borta mot Bosnien Hercegovina på Kroksbäcks IP lördagen den 5/4 kl. 15.00.

Då hoppas jag vi får se många Staffanstorpare där och naturligvis är nog Stp Ultras på plats också.

 

/Ulf Lindblad    

 

 

 

ETT SNACK MED JACOB "JAGGE" BERGMAN
2025-03-26 09:56

Vem är Jacob Bergman ?

22 år. Flyttar till Västra Hamnen i Malmö inom kort och blir sambo. Pluggar fastighetsförvaltning.

Vilka klubbar har du spelat i ?

Fostrad i Kyrkheddinge IF som ungdom. Därifrån gick jag till Lunds BK och sedan vidare till Torns IF. 

Varför blev det Staffanstorp United när du kom 2023 ?

Tryggheten. Hade haft problem med skador och det kändes tryggt att komma tillbaka till Staffanstorp där allting började.

Vad är du för typ av spelare ?

Yttermittfältare. Fysisk, löpstark och explosiv. Bra vänsterfot.

Vad är dina förväntningar på året ?

För egen del att spela så mycket så möjligt för att bidra. För laget ser det bra ut och spelar vi vår bästa fotboll kan vi komma på övre halvan av serien för vi har ett bra lag med stor konkurrens om platserna. 

Berätta något vi inte vet om dig ?

Var skådespelare i filmen om Zlatan.

Vad har du för intresse ?

Hockey, gymma, sport över huvudtaget. Kompisar.

Berätta om ditt största fotbollsminne.

När jag spelade i U17 Allsvenskan med Lunds BK och vi slog MFF.

Hur firar du en seger ?

Lugn kväll med sambon eller drar vi ut på stan med kompisar.

Bästa spelaren du spelat med ?

Lamin Saar, målvakt i Torn . Han var grym. Trodde han skulle spela allsvenskt. Spelar nu i Lunds BK

Bästa resmålet :

Cypern där jag varit många gånger.

Favoritmat:

Ryggbiff med potatisgratäng och bea. Pepsi max till det.

Favoritlag:

Manchester United och MFF

 

/Ulf Lindblad 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETT SNACK MED SEBASTIAN WEIJDEGÅRD
2025-03-23 13:46

Vem är Sebastian Weijdegård ?

Jag är 25 år gammal. Bor hemma. Kom hem från USA sommaren 2024 där jag läste Business Marketing 

Vilka klubbar har du representerat ?

Jag gick till Bjärred från Staffanstorps GIF när jag var 16 år. Spelade i A-laget i div. 3 och 4. När jag var 20 år flyttade jag till USA för att gå på college och spela fotboll.

Hur var 1:a tiden när du kom hem ?

Lätt. Jag kände ju många men samtidigt hade jag varit skadad och inte spelat på ett tag. Nu har jag fått en hel vinterträning så det känns positivt.

Vad är du för typ av spelare och vad är dina styrkor ?

Innermittfältare med defensiva kvaliteter. Springer mycket.

Vad är dina förväntningar på säsongen ?

För egen del att bidra så mycket som möjligt och för laget att hamna på övre halvan i denna tuffa serie. 

Vad har du för intresse ?

Kolla på fotboll och spela golf. Har hcp 22.

Vem håller igång omklädningsrummet ?

Får väl säga Friis och "Marta"

Berätta något vi inte vet om dig.

Är bra på att jonglera med 3 bollar.

Vad är ditt bästa fotbollsminne ?

När vi gick till kvartsfinal i Gothia Cup och där fick vi möta lag från hela världen.

Ett annat minne är också när jag såg Swansea slå Arsenal med 1-0 och man avgjorde i 89:e minuten.

Vem är den bästa spelaren du spelat med?

En kille från Schweiz som heter Rion Klaas. Gick på college med honom. Tror han blev proffs sedan.

Vad äter du helst ?

Grillat kött med klyftpotatis och öl/Cola till det.

Favoritlag: Swansea. Kollade mycket på Championship när jag var yngre . Hampus Lövqvist höll på QPR så våra familjer umgicks mycket så då kollade vi tillsammans. 

 

/Ulf Lindblad  

 

 

 

 

 

 

 

 

Vinst för herrarna mot GIF Nike
2025-03-22 10:07

Gif Nike stod upp bra mot pågarna från Staffanstorp denna iskalla fredagskväll. Det dröjde ända till 38:e minuten innan Navid Jashar kunde spräcka nollan. Efter en hörna bröt han in från kanten och placerade bollen i målvaktens vänstra hörn. Passningen kom från Noa Hultén. Staffanstorp var det spelförande laget och skapade en del chanser men skärpan i straffområdet saknades och måste bli bättre till seriepremiären. Även Nike kom till några lägen i deras omställningar.

I andra halvlek skapades inte heller så mycket utan först i 75:e minuten kunde Emil Asklund sätta 2-0 på sina gamla lagkompisar. Ett fint anfall avslutades med en bra passning snett bakåt av Jakob "Jagge Bergman till Emil som satte bollen i nät.

Fortfarande finns en del saker att förbättra innan premiären men jag är övertygad om att man kommer att vara redo när serien startar den 5 april 

Nästa match som också är den sista innan seriepremiären är mot Kulladals FF den 29/3 på Kulladals IP 13.45

/Ulf Lindblad 

 

 

 

 

Staffanstorp- Balkan 1-2
2025-03-16 13:29

I denna matchen mot division 2 laget Balkan  var killarna påkopplade från början och spelade väldigt bra de första 20  minuterna där man dominerade matchen. I den 22:a minuten gjorde dock Balkan 1-0 på en snabb omställning. Efter en målvaktsretur stötte Philip Grant in bollen i mål.  I den 45:e minuten fick Balkan straff efter en tilltrasslad situation i målområdet där August fick bollen på handen. Han fick också sitt andra gula kort och blev utvisad. Straffen satte nyss nämnde Philip Grant i mål.  

Med en man mindre i andra halvlek stod man för en bra insats och skapade en hel del målchanser och fick också utdelning i den 73:e minuten när måltjuven Dogge satte reduceringen till 2-1. Sammantaget en bra insats mot ett starkt division 2 lag även om det finns lite att slipa på inför seriestarten.

Nästa match spelas hemma fredagen den 21 mars kl. 19.00 mot GIF Nike. 

Välkomna då !

 

/Ulf Lindblad 

 

 

Förlust för herrarna
2025-03-09 15:26

Staffanstorp stod återigen för en stark insats trots 1-4 mot  IFK Trelleborg, som är en av seriefavoriterna i division 2. Man fick  en tuff start med två snabba baklängesmål redan efter 7 minuter var spelade. Bägge målen kom till efter slarv och lite oflyt. Det gäller att vara påkopplad direkt när matchen startar vilket man inte var. Dock reste man sig efter den tuffa starten och spelade väldigt bra med ett snabbt passningspel. Dock skapade man inte så många målchanser förrän i halvlekens sista minut. Efter en kort hörna nådde bollen till Markus Klintberg som slog ett inlägg som en av planens bästa spelare August Egly nickade in.

I andra halvlek tog pågarna tag i matchen direkt och lyckades skapa några bra chanser vilket också Trelleborg hade. I 75:e minuten drog nyss nämnde August på sig sin andra varning och blev utvisad. På den efterföljande frisparken gjorde Trelleborg  3-1 på nick. Sista kvarten kunde Trelleborg spela på resultatet när man var en man mer och kunde i sista matchminuten sätta 4-1. Återigen efter slarv. Resultatet speglar kanske inte matchbilden helt utan det blev nog några mål för mycket. Man har inte råd med de misstagen som gjordes mot lag från högre divisioner. Vi får hoppas att pågarna tar lärdom av detta till nästa match som är redan på torsdag.

Den matchen spelas mot ytterligare ett division 2 lag, nämligen Balkan. Den matchen spelas 20.00 på Staffansvallen 

 

/Ulf LIndblad 

 

 

 

 

 

 

Träningsmatch mot LB07!
2025-03-05 14:27
3-0 SEGER MOT LB 07
 
Staffanstorp Uniteds tog en stabil seger mot förhandstippade seriefavoriten och seriekonkurrenten LB 07 i en underhållande och juste match med mycket närkamper.
 
Staffanstorp tog tidigt tag i matchpinnen med en hög och aggresiv press som skapade oreda i det lite tröga LB försvaret.
Det skapades lite chanser från båda hållen och i den 9:e minuten fick LB 07 en straff som dock slogs i stolpen . I den 20:e minuten tilldömdes Staffanstorp straff och den slogs säkert in av Navid Jashar. Skall dock tilläggas att straffsituationen var tveksam. Möjligt att nerdragningen av Douglas "Dogge" Dahlström i friläget skedde utanför straffområdet. Skulle kanske renderat i en frispark och frilägesutvisning.
 
Staffanstorp gjorde 5 byten inför 2:a halvlek och luftade hela truppen.
I matchminut 65 slog "Dogge" en passning mellan två LB försvarare som inte kunde komma överens om vem som skulle ta bollen och Felix Malmgren smet i mellan och rullade in 2-0. I den 85:e minuten drog Marcus Klintberg iväg en projektil från yttre hörnan av straffområdet upp i nättaket efter passning från Felix.
 
Segern bådar gott för fortsättningen men vi skall komma ihåg att träningsmatcher är sin sak och seriespelet en annan och LB kommer nog att vara revanschsugna när det blir dags för möte i serien.
 
Nästa match spelas mot Div. 2 laget IFK Trelleborg lördagen den 8/3 13.00 på Vallen.
 
Välkomna !
/Ulf Lindblad
Träningsstart för herrarna
2025-01-14 11:49

Naturligtvis var STP Ultras på plats med konfetti, trummor och megafon när herrarna startade upp säsongen i måndags inför division 3 premiären i april. Kvällen inleddes med en genomgång av tränarna i klubbstugan där man pratade om förväntningar på gruppen inför säsongen och planeringen under våren m.m.  

Därefter gav man sig på planen ut för första passet i den för årstiden sköna kvällen. 

 

Som nykomling skall man vara ödmjuk och första målet är att undvika nerflyttning men förhoppningsvis tror jag vi har kapacitet att komma en högre bit upp i tabellen när vi summerar året. Vi har precis fått de nyförvärv vi velat ha och alla har spelat på en högre nivå än div. 4 tidigare säger tränaren Haris Saranovic 

Detta i kombination med den redan starka truppen vi hade sedan tidigare gör att vi i ledarstaben ser positivt på framtiden. Dessutom har vi några lovande ungdomar underifrån  som knackar på dörren.

Vi skall också  jobba vidare med vårt spelsätt  som vi utvecklat under de senaste 2 år fortsätter han.

1:a träningsmatchen är fredagen den 31/1 borta mot förra årets div 4 kollega Hörby FF. Innan dess kör man 4 träningspass i veckan.

 

/Ulf Lindblad  

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

      

 
Huvudpartner
Guldpartner
Silverpartner
Exponeringspartner
Samarbetspartners